Aktuality

Proběhl první den otevřených dveří pro veřejnost

Proběhl první den otevřených dveří pro veřejnost

23.10.2015

V sobotu 3.října 2015 za krásného slunečného a teplého odpoledne mohli návštěvníci Slavností holovouských malináčů, konaných každoročně obcí Holovousy, navštívit také nový ovocnářský výzkumný institut a zároveň si zde prohlédnout prostory a hned několik výstav.

Kromě tradiční výstavy starých i nejnovějších odrůd jablek mohli návštěvníci přímo ochutnat čtyři nejlepší odrůdy vyšlechtěné v Holovousích. Dále zde byla k vidění obdivovaná výstava netradičních druhů ovoce, mezi nimiž se skvěly například kdoule, mišpule či jeřábohloh. Ano, tyto všechny vystavované druhy jsou opravdu jedlé! A co nás v sadu baví, jste mohli vidět na výstavce kuriozit, kde jsme pro vás nasbírali legrační patvary jablek, hrušek a dalšího ovoce. 

Odpočinout si lidé mohli v konferenčním sále, kde byly vystaveny krásné obrázky dětí z mateřské a základní školy v Chodovicích na téma jablíček, a promítala se zde zároveň naučná videa s ovocnářskou tématikou. 

V prvním patře jste na výstavkách soutěžních malináčů a jablečných moučníků mohli posoudit, zda porota vybrala správně. Po chodbách na nástěnkách si neznalí regionu mohli prohlédnout Holovousy a okolí pěkně z ptačí perspektivy. Oddělení ochrany ovocných plodin si v laboratoři připravilo pro návštěvníky výstavku chorob aa škůdců ovoce. Mohli jste si tu například prohlédnout drtníka ovocného (zavrtávajícího se do kmenů meruněk) pěkně zblízka - pod mikroskopem. V naší jídelně pro vás byla přichystána ochutnávka ovocných salátů a děti si u stolků mohly omalovat obrázky ovoce nebo si zahrát ovocnářské pexeso. Nejlepší atrakcí pro děti, hlavně pro chlapce, byl ale před budovou stojící - dokořán otevřený - traktor. Každý kluk, který si do něj sedl, prohlásil, že chce být traktoristou. Jak jinak. To bude za pár let zájemců o práci! 

Brány institutu se otevřely přesně úderem druhé hodiny odpolední a proud lidí se rázem vlil do všech otevřených prostor a nepolevoval ani po dvou hodinách. Odhadem mohlo náš ústav navštívit více jak 8 tisíc lidí. Pevně věříme, že se jim u nás líbilo! Dali jsme si záležet. Posuďte sami...