Aktuality

Jarní degustace jablek

Jarní degustace jablek

2.7.2019 | Která jablka si nejlépe vedla při zimním skladování?

Napjatě očekávané výsledky přinesla jarní degustace jablek, která se uskutečnila 28.května v prostorách kongresového sálu Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousích. Pozvaní experti ochutnali celkem 47 vzorků pozdně zrajících odrůd a novošlechtění na konci skladovací sezóny. Hodnocenými kategoriemi na bodové stupnici 1 – 9 byly vzhled, vůně, slupka, kyselost, konzistence a šťavnatost dužiny a celková chuť.

Letošním vítězem se stala odrůda Sirius, druhé místo obsadila odrůda Meteor. Výborným výsledkem pro odrůdu Artiga je třetí místo. Jako perspektivní se jeví holovouské novošlechtění HL 32, které je na čtvrtém místě. V první polovině tabulky se umístily zejména plody skladované v atmosféře s nízkým obsahem kyslíku (ULO), která pozitivně ovlivňuje kondici jablek a prodlužuje dobu jejich skladovatelnosti.

Každoroční hodnocení jablek naznačí, které odrůdy nebo novošlechtění by mohly mít díky svým vlastnostem úspěch i u konečných konzumentů. Slouží tak pro rozhodování šlechtitelů o směřování jejich další práce nebo pěstitelům ovoce při výběru odrůd pro jejich sady.

Celkové výsledky naleznete zde: Degustace_jablek_28_5_2019.pdf.