Seminář pěstitelů ovoce 2023



Seminář pěstitelů ovoce 2023

Publikováno: 24.11.2023


Tradiční listopadový Seminář pěstitelů ovoce se v letošním roce konal prezenční formou 23. listopadu v jednacím sále VŠÚO Holovousy s.r.o. Prezentovány zde byly především výsledky řešení projektů NAZV a DKRVO. Zahájení semináře se ujal Ing. Jan Náměstek, Ph.D. V úvodní přednášce představili RNDr. Aneta Bílková a Ing. Aleš Vávra, Ph.D. služby Oddělení laboratorního komplementu VŠÚO Holovousy, které mimo jiné nabízí ovocnářům akreditované laboratorní rozbory – rezidua pesticidů a obsah těžkých kovů v ovoci. Na toto vystoupení navázala Ing. Pavlína Jaklová, Ph.D., která seznámila posluchače s méně známými chorobami ovoce. Další příspěvek Bc. Lukáše Nývlta byl zaměřen na prezentaci výsledků dlouhodobých podnožových pokusů s vlivem na růst a výnos vybraných odrůd jabloní. Ing. Suran seznámil posluchače s plodností vybraných odrůd jabloní v závislosti na množství srážek. Vlivu meteorologických podmínek na hospodářské vlastnosti se později věnoval také Ing. Lukáš Maryška, který se pro změnu zaměřil na vybrané genotypy slivoní. Na semináři bylo představeno také portfolium firem Yara Agri Czech Republic s.r.o., AG Novachem s.r.o. a Fertistav CZ a.s. Seminář zakončil prof. Dr. Ing. Boris Krška přednáškou o uplatnění extenzivních ovocných sadů v krajině. V rámci tohoto příspěvku představil také možnosti zakládání extenzivních výsadeb a jejich využívání.

Semináře se v letošním roce zúčastnilo celkem 31 posluchačů z řad pěstitelů i odborné veřejnosti. Konání této akce bylo podpořeno Českou technologickou platformou rostlinných biotechnologií.

   

Základní informace o VŠUO


VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. se zabývá výzkumem problematiky ovocnářství a šlechtěním ovocných plodin kontinuálně téměř sedm desetiletí. Výzkumná činnost ústavu se prakticky týká všech ovocných plodin, které se pěstují na území České republiky jako tržní kultury. V rámci řešení výzkumných projektů podporovaných různými poskytovateli (MZe/ NAZV, MŠMT, GAČR , MK , TAČR) vytváří téměř všechny typy výstupů definované Metodikami hodnocení výsledků výzkumné organizace a předávané do Rejstříku informací výsledků. Jedná se jak o výsledky publikačního charakteru, tak i o výsledky aplikované. Výzkumní a vědečtí pracovníci publikují výsledky výzkumu v impaktovaných, recenzovaných, ale i dalších odborných a populárních časopisech Organizace vydává již  60 let Vědecké práce ovocnářské. Časopis uveřejňuje původní vědecké práce z odvětví ovocnářství. Je recenzovaným časopisem zařazeným do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných časopisů (periodik) vydávaných v České republice. Je citován v CA B Abstracts/Horticultural Science Abstracts, Plant Breeding Abstracts, AGRIS.
K úspěšně komercializovaným výsledkům patří právně chráněné odrůdy, dosud bylo přihlášeno a registrováno téměř 85 odrůd jednotlivých ovocných druhů, další odrůdy procházejí registračním řízením. Řadě odrůd byla udělena ochrana práv v ČR a následně i v Evropské unii. Zejména o odrůdy třešní je ve světě velký zájem, dvěma odrůdám byl udělen US Plant Patent. Dále bylo ve VŠÚO Holovousy za poslední pětileté období zrealizováno několik výsledků v oblasti poloprovozu a ověřených technologií smluvně předaných uživateli. Významnou složku transferu výsledků výzkumu do praxe představují pěstitelské metodiky, které jsou předávány uživatelům - profesním pěstitelům ovoce. 

Jednatelé společnosti 
Ing. Tomáš Zmeškal
Ing. Jaroslav Vácha
 

Společníci
Ing. Jan Blažek, CS c.
Ing. Josef Kosina, CS c.
Ing. Václav Ludvík
Ing. František Paprštein, CS c.
Jaroslav Muška
Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s.
 

Dozorčí rada společnosti
Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Ing. Roman Chaloupka

VSUO