Program rozvoje venkova

Program rozvoje venkova na období 2014-2020 - SPECIÁLNÍ STROJE DO OVOCNÝCH SADŮ A OVOCNÝCH ŠKOLEK
21/012/0411b/452/002674 Speciální stroje do ovocných sadů a ovocných školek
VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ s.r.o. realizuje v rámci 12. kola Programu rozvoje venkova, 4.1.1.b. Investice do zemědělských podniků projekt s názvem „Speciální stroje do ovocných sadů a ovocných školek“.
Jedná se o pořízení nového stroje a nové technologie - traktor speciální úzkorozchodný - 1,70 m vč.; Výkon do 110 PS (cca 81 kW) vč. a autopilot pro jízdu po přímé i nepřímé linii a schopností zastavování v předem stanoveném sponu na definované linii a stanovených bodech dle GPS souřadnic. Cílem je snížení finanční náročnosti na provoz a rovněž snížení nákladů na pěstitelské operace a omezení možných ztrát na porostu. Mnoho operací jako mechanizovaný řez, mechanizovaná probírka, kultivace a vyžínání příkmenných pásů a případné spojování těchto operací je závislých na schopnostech a zkušenostech traktoristy a jejich přesné provádění vyžaduje mnoho pozornosti. Manuální řízení těchto operací je náročné, mnohdy nepřesné, pomalé a může při nich docházet k poškození porostů. Cílem je tuto potřebu a tedy i finanční náročnost obou operací snížit na minimum.
Výsledkem tohoto projektu je výrazné zjednodušení procesu řezu ovocných dřevin a probírky plodů stejně jako snížení finanční náročnosti. Potřebnost vyplývá z potenciálu projektu snižovat náklady na pěstitelské operace a omezovat možné výrobní ztráty. V neposlední řadě dochází významným způsobem ke snížení fyzické náročnosti kladené na pracovníky při provádění řezu ovocných stromů v sadech.
Název projektu:
Reg.č.ž. 21/012/0411b/452/002674 Speciální stroje do ovocných sadů a ovocných školek
Hlavní cíl projektu:
MINISTERSTVO ZEMĚDĚLSTVÍ / NAZV
Níže uvedené projekty jsou řešeny s finanční podporou Ministerstva zemědělství, Národní agentury pro zemědělský výzkum.
DKRVO - Dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace (2023 - 2027)
-
Řešitel: Ing. Lubor Zelený
-
Strategie dlouhodobé koncepce rozvoje VŠÚO Holovousy vychází a navazuje na DKRVO 2018-2022, na strategii k zajištění dlouhodobé udržitelnosti Centra definované v rámci projektu OVI a v návazném projektu NPU I – Výzkumné ovocnářské centrum (VOC). Současně reflektuje Koncepci výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva zemědělství na léta 2023-2032, Strategii rezortu Ministerstva zemědělství České republiky s výhledem do roku 2030 (dále jen „Strategie MZe 2030“), Strategii rovnosti žen a mužů na léta 2021 – 2030 a Metodiku hodnocení VO Ministerstva zemědělství. Předkládaný DKRVO zahrnuje jak výzkumný/vědecký program, tak i personální a ostatní synergické strategické cíle.
-
Jsou řešeny dva výzkumné záměry:
-
VZ01 - Výzkum udržitelné produkce ovoce v podmínkách změn klimatu a priorit společnosti 1
-
VZ02 - Výzkum udržitelné produkce ovoce v podmínkách změn klimatu a priorit společnosti 2
QK23020046 - Inovativní postupy managementu jabloňových sadů pro zvýšení konkurenceschopnosti tuzemské produkce (2023 – 2025)
-
ŘEŠITELÉ: Ing. Jan Náměstek Ph.D., Ing. Luděk Laňar Ph.D., Ing. Klára Scháňková, Ing. Michal Skalský Ph.D., Ing. Jana Ouředníčková Ph.D., RNDr. Aneta Bílková
-
SPOLUPRACUJÍCÍ: Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Mendelova univerzita v Brně
-
Cílem projektu je získání poznatků pro zlepšení a stabilizaci ekonomické situace ovocnářského sektoru pomocí inovace vytipovaných prvků výrobní technologie jabloní s nejvyšším potenciálem zlepšení rentability, stability a bezpečnosti produkce. Dílčími cíli jsou inovace v oblasti řezu, regulace plodnosti a ochrany proti škodlivým organismům využitelné jak v integrované, tak v ekologické produkci. Inovace bude založena na nových postupech, technologiích a výběru účinných látek na ochranu rostlin, které umožní omezení rizik výskytu reziduí pesticidů v produktech a omezení jejich vlivu na složky životního prostředí a necílové organismy. Účelem inovace je dosahování vysokých a stabilních výnosů plodů z jednotky plochy s optimální tržní velikostí a nízkou reziduální a ekologickou stopou.
QK23020107 - Výzkum nových postupů pěstování ovocných druhů v kombinovaném využití zemědělské půdy s výrobou a lokálním využitím elektrické energie z obnovitelných zdrojů (2023 – 2025)
-
ŘEŠITELÉ: Ing. Klára Scháňková, Ing. Martin Mészáros Ph.D., Ing. Michal Skalský Ph.D.,
-
SPOLUPRACUJÍCÍ: Česká zemědělská univerzita v Praze, Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i.
-
Cílem řešení projektu je výzkumně ověřit nové postupy pěstování ovocných dřevin v rámci kombinovaného využití půdy pro pěstování plodin a výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, tzv. agrovoltaiky. Sledován bude vliv instalovaných fotovoltaických (FVe) panelů na produkci a prosperitu pěstovaných druhů drobného ovoce, např. Rubus a Ribes, v porovnání s referenční plochou. Získaná energie bude následně lokálně využita pro automatizaci a robotizaci polních prací či závlahu pěstovaných plodin. Na základě ověřených výsledků měření a použitých metod bude vypracována metodika pro pěstitele, která spolu s recenzovanými články umožní rozvoj nového konceptu agrovoltaiky u trvalých kultur v podmínkách České republiky.
QK22010268 - Vývoj systémů pro genotypování ovocných plodin a jejich implementace do praxe (2022 - 2025)
-
Genotypizace jabloní dříve vyvinutým systémem SSR markerů - implementace do praxe VŠÚO , firmy Fytos a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZŮZ).
-
Vývoj a implementace systému pro genotypizaci švestek SSR markery, analýza švestek udržovaných ve VŠÚO, Fytos a ÚKZÚZ
-
Vývoj a implementace systému pro genotypizaci třešní SSR markery, analýza třešní pěstovaných ve VŠÚO, Fytos a ÚKZÚZ
-
Vývoj a implementace systému pro genotypizaci hrušní SSR markery, analýza hrušní udržovaných ve VŠÚO, Fytos a ÚKZÚZ
-
Vývoj metod genotypizace ovocných plodin na základě částečného sekvenování genomů
-
Vývoj metod genotypizace ovocných plodin na základě amplikonového sekvenování
QK22020019 - Inovace integrované a ekologické produkce ovoce a révy vinné v návaznosti na nově se šířící druhy škodlivých organismů (2022 - 2024)
-
Monitoring aklimatizace nových a šíření již aklimatizovaných invazních škodlivých organismů (ŠO) ovocných plodin a révy vinné na území ČR.
-
Studium patologického profilu aklimatizovaných populací invazních ŠO a jeho vlivu na jejich reálnou škodlivost v klimatických podmínkách ČR.
-
Standardizace monitorovacích metod k monitoringu invazních ŠO.
-
Optimalizace termínů ochrany za účelem eliminace škod způsobených invazními druhy ŠO.
-
Inovace metod ochrany ovoce a révy vinné vhodných proti stávajícím problematickým i novým invazním druhům vhodných do systémů integrované a ekologické produkce.
-
Publikování výstupů/výsledků: Nmet, Nmap, Jimp, Z, Jost.
QK22020045 - Potenciál geograficky nepůvodních druhů dřevin v lesním hospodářství ČR (2022-2024)
-
ŘEŠITELÉ: Prof. Dr. Ing. Boris Krška, Ing. Jiří Sedlák Ph.D., Mgr. Matěj Semerák, Ing. Anežka Semrádová
-
SPOLUPRACUJÍCÍ: Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti v. v. i. (hlavní příjemce) - Ing. David Dušek Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze
-
Cílem projektu je získání poznatků o problematice využití geograficky nepůvodních druhů dřevin (GND) v lesním hospodářství ČR. Budou shromážděny relevantní poznatky poznatky z domácí i zahraniční odborné literatury. Pozornost bude zaměřena na otázky biologie a stanovištních nároků GND, jejich produkce, pěstování, vlivu na stanovišě, fytopatologických rizicích, rizika invazivnosti. Budou vyhodnoceny (aktualizovány) výsledky dlouhodobých pěstebních experimentů a dlouhodobých provenienčních ploch GND. Dále budou provedena getenická šetření pro ověření původu a bude vypracována databáze getenického screeningu. Výstupy projektu budou zaměřeny na výklad klasifikace GND (Hkonc) využitelný při rozhodování orgánů státní správy a na metodické postupy pro pěstování GND ve směsích našich domácích dřevin.
QK21010170 - Nová koncepce sadů s nástupem technologií 4.0 (2021 – 2025)
QK21010200 - Šlechtění ovocných druhů na odolnost k abiotickým vlivům v kombinaci s vysokým obsahem antioxidačních látek v plodech (2021 – 2025)
-
ŘEŠITELÉ: Ing. Lubor Zelený, Ing. Jiří Sedlák Ph.D., Ing. Pavol Suran, Prof. Dr. Ing. Boris Krška, RNDr. Aneta Bílková
-
SPOLUPRACUJÍCÍ: Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Česká zemědělská univerzita v Praze - Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, Univerzita Hradec Králové - Přírodovědecká fakulta, Petr Kareš
-
Cı́lem projektu je vyšlechtit nové genotypy 4 ovocných druhů (jabloň, slivoň, třešeň, meruňka) se zvýšenou suchovzdornostı́ a mrazuvzdornostı́ prostřednictvı́m šlechtěnı́ rostlin. Vyvinout metodiky selekce genotypů ovoce odolných vůči suchu a poškozenı́ generativnı́ch orgánů pozdnı́mi jarnı́mi mrazy. Poskytnout genotypy s vylepšenou kvalitou plodů pro přı́mý konzum a s vysokým obsahem prospěšných bioaktivnı́ch látek. Výběr odolných genotypů vůči suchu a mrazu bude mı́t přesah do ovocnářské produkce v důsledku jejich nižšı́ho nároku na zálivku a ochranu proti mrazu. Podstata jejich odolnosti bude podložena daty z měřenı́ metabolických procesů, enzymatické aktivity a anatomicko-morfologických změn.
QK21020395 - Produkce fytoplazem prostých školkařských výpěstků a jejich ochrana před reinfekcí (2021 – 2023)
-
ŘEŠITELÉ: Ing. Jiří Sedlák Ph.D., Ing. Jana Ouředníčková Ph.D., Ing. Michal Skalský Ph.D., Mgr. Petra Jiroutová Ph.D., RNDr. Radek Čmejla Ph.D.
-
SPOLUPRACUJÍCÍ: Univerzita Palackého v Olomouci - Přírodovědecká fakulta
-
Ozdravovánı́ výchozı́ch rostlin ovocných druhů od fytoplazem pro systém certifikace pomocí chemoterapie, kryoterapie a explantátů v in vitro kulturách. Charakteristika infekcí ESFY, AP a PD ve školkách se zaměřením na latentní infekce. Monitoring vektorů ve školkách a jejich molekulární determinace. Nové inovované kontrolnı́ strategie (pesticidy, odpuzujı́cı́ látky), omezujı́cı́ výskyt a šı́řenı́ fytoplazem s důrazem na výchozí množitelský materiál.
QK1910065 - Nové přístupy k produkci ozdravených odrůd jabloní s využitím diagnostiky NGS patogenů (2019 - 2023)
QK1910104 - Výzkum metabolomických metod pro laboratorní ověření geografické autenticity jablek (2019 - 2023)
-
ŘEŠITELÉ: Ing. František Paprštein CSc., Ing. Jiří Sedlák Ph.D, Ing. Andrea Pešavová, Ing. Lenka Drbohlavová, RNDr. Patrik Čonka
-
SPOLUPRACUJÍCÍ: Vysoká škola chemiko-technologická v Praze - Prof. Ing. Jana Hajšlová CSc., Zemědělské družstvo Dolany - Ing. Jiří Fišer
-
Cílem projektu je do roku 2023 vytvoření unikátní databáze metabolomických ´fingerprintů´ jablek různého geografického původu, která by posloužila k ověření jejich autenticity. Opakované vstupy v různých rocích sklizně umožní podchycení variability metabolomu v důsledku meziročního kolísání klimatických podmínek, agrotechniky i podmínek skladování. K řešení navrhneme a využijeme matematicko-statistické modely optimální pro hodnocení a validaci získaných výsledků. Jablka z prodejní sítě ČR bude možno pomocí těchto metod zařadit podle geografického původu, typu agrotechniky použité při pěstování a použitých pesticidů. Zaměříme se na odhalování případné falešné deklarace země původu. Tento výzkum posílí konkurenceschopnost českých prvovýrobců ovoce a omezí klamání spotřebitelů.
QK1910137 - Využití nových ovocných druhů pro dlouhodobé udržení produkčního potenciálu ovocných výsadeb v podmínkách měnícího se klimatu (2019 - 2023)
QK1910165 - Moderní postupy v závlahovém režimu ovocných dřevin v podmínkách vodního deficitu (2019 - 2023)
-
ŘEŠITELÉ: Ing. Martin Mészáros Ph.D., Ing. Jan Náměstek Ph.D., Ing Klára Scháňková, Ing. Martina Šubrtová, Ing. Pavol Suran, Ing. Veronika Danková
-
SPOLUPRACUJÍCÍ: Český hydrometeorologický ústav - Ing. Rostislav Fiala, Patria Kobylí, a.s. - Ing. Michal Schovánek, Petr Kareš, RNDr. Tomáš Litschmann Ph.D., Univerzita Hradec Králové - RNDr. Lenka Plavcová Ph.D., Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. - Ing. Pavel Svoboda
-
Cílem projektu je vypracování metodiky managementu závlah u jádrovin a peckovin založené na hodnocení vláhových poměrů v sadech a fyziologické potřebě ovocných druhů v souladu se strategií a směry vývoje českého ovocnářství, a nabídnout tak pěstitelům nové, preciznější postupy omezující vliv nedostatku vody a umožňující hospodárné využití vodních zdrojů. Vypracovat metodu stanovení potřeby závlahy pomocí modelu vláhových podmínek zohledňujících meteorologické prvky, půdní faktory a fenologické fázi dřevin pomocí měření v pokusných výsadbách. Cílem projektu je také hodnocení kvality a termínu zrání plodů v závislosti na rozdílném vláhovém režimu jádrovin a peckovin v ovocných sadech.
QK1910290 - Rozvoj a aplikace molekulárně genetických metod pro racionalizaci šlechtitelských postupů třešní (Prunus avium L.) (2019 - 2023)
-
ŘEŠITELÉ: Ing. Jan Blažek CSc., Ing. František Paprštein CSc., Ing. Ivona Žďárská, Ing. Lenka Drbohlavová, Ing. Lubor Zelený, Ing. Pavla Brandová, Ing. Pavol Suran, Ing. Veronika Nekvindová Ph.D., RNDr. Radek Čmejla Ph.D.
-
SPOLUPRACUJÍCÍ: Česká zemědělská univerzita v Praze - Ing. Kateřina Pazderů Ph.D., Petr Kareš, Ústav experimentální botaniky AV ČR v.v.i. - Mgr. Jan Bartoš Ph.D.
-
Cílem projektu je dosáhnout významného urychlení šlechtitelského procesu třešní s pomocí
-
Charakterizace šlechtitelských genových zdrojů a genome-wide association study (GWAS).
-
Selekce rozpracovaného šlechtitelského materiálu třešní s využitím genetických markerů.
-
Indukce mutací S-alel vedoucích k vzniku samosprašných genotypů.
-
Zvýšení výtěžnosti genotypů z hybridního osiva.
-
Registrace odrůdy třešně vybrané na základě použitých genetických analýz.
QK1910296 - Efektivita nových postupů regulace škodlivých činitelů v ovocnářství (2019 - 2023)
-
ŘEŠITELÉ: Ing. Radek Vávra Ph.D, Ing. Ivana Novotná, Ing. Jiří Kaplan, Ing. Veronika Danková, RNDr. Aneta Bílková
-
SPOLUPRACUJÍCÍ: Biocont laboratory - Ing. Vladan Falta Ph.D., Masarykova univerzita - Prof. Mgr. Stanislav Pekár Ph.D., Mendelova univerzita v Brně - Mgr. Radek Michalko Ph.D., RADANAL - doc.Ing. Aleš Horna CSc., RNDr. Tomáš Litschmann Ph.D.
-
Cíle předkládaného projektu jsou shrnuty do následujících bodů:
-
Využití nově vyvinutých programů pro signalizaci zásahů proti klíčovým škůdcům a patogenům ovoce a stanovení jejich efektivity v rozhodovacím procesu ochrany.
-
Stanovení vlivu různého managementu ochrany sadů na přirozené nepřátele škůdců a jejich aktivní podpora.
-
Testování přípravků nebo bioagens kompatibilních s ekologickou produkcí.
-
Studium obsahu a koncentrace bioaktivních látek v ovoci pocházející z IP a EP z různých regionů ČR.
-
Vytvoření certifikovaných metodik: 5.1. Aplikace přípravků na regulaci škodlivých organizmů na základě použití podpůrných signalizačních programů v IP a EP 5.2. Podpora benefičních organizmů v EP ovoce.
TECHNOLOGICKÁ AGENTURA ČESKÉ REPUBLIKY / TAČR

SS01020234 - Snižování zátěže potravního řetězce a životního prostředí rezidui přípravků na ochranu rostlin při produkci ovoce (TAČR) (2020 - 2023)
-
ŘEŠITELÉ: Ing. Michal Skalský Ph.D., Ing. Bc. Jana Niedobová Ph.D., Ing.Jana Ouředníčková Ph.D.
-
SPOLUPRACUJÍCÍ: Vysoká škola chemicko-technolovická v Praze - Prof. Ing. Jana Hajšlová CSc, Ovocnářská unie České republiky, z.s. - Ing. Jana Kloutvorová, Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i - Ing. Jitka Stará Ph.D
-
Řešení je zaměřeno na dosažení těchto cílů: 1.vypracování šetrných technologií ochrany jádrovin a drobného ovoce ve vztahu ke snížení chemických vstupů pro systémy nízkoreziduální a bezreziduální produkce 2.snížení výskytu kontaminantů v ovoci a tedy i omezení jejich dietárního příjmu konzumenty 3. vytipování pomalu degradujících účiných látek a látek s významným negativním vlivem na necílové organismy z důvodů jejich omezení nebo vyloučení ze systému náhradou účinnými biologickými přípravky nebo vhodnými novými přípravky na ochranu rostlin Výstupy projektu přispějí k omezení chemických vstupů do technologie produkce ovoce, zvýšení kvality a bezpečnosti ovoce a k omezení rizik negativních vlivů cizorodých látek na prosředí a zdraví populace ČR.
MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY

LTI20007 - INTER - INFORM, Udržení kontinuity a kvality projektových služeb VO agrárního sektoru v mezinárodním výzkumu (2020 - 2023)
MINISTERSTVO KULTURY

DH23P03OVV036 - Stopy tradičního hospodaření v průmyslově, zemědělsky a rekreačně intenzivně využívaných regionech: jejich identifikace, dokumentace, záchrana a možnosti využití (2023 – 2027)
-
ŘEŠITELÉ: prof. Dr. Ing. Boris Krška, Ing. Jiří Sedlák Ph.D., RNDr. Radek Čmejla Ph.D., Ing. Anežka Semrádová
-
SPOLUPRACUJÍCÍ: Národní zemědělské muzeum, s.p.o., Ústav archeologické památkové péče středních Čech, příspěvková organizace
-
Hlavním cílem projektu je ucelení informací v oblasti aplikovaného výzkumu národní a kulturní identity se zaměřením na mapování reliktů historické hospodářské činnosti člověka na půdě. Jedná se o nový přístup – propojení zemědělství, lesnictví, vodního hospodářství, krajinářství, případně vybraných odvětví průmyslu spolu s historií, archeologií, památkovou péčí a muzeologií.