Ovocnářské dny 2020


Ovocnářské dny 2020

Ve dnech 14. – 15. 1. 2020 se v Kongresovém centu ALDIS v Hradci Králové konaly již 63. Ovocnářské dny 2020.

Hlavními organizátory této významné akce jsou VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. a Ovocnářská unie České republiky, z.s.  Konference se zúčastnili zástupci Ministerstva zemědělství, Královéhradeckého kraje, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Ústředního zkušebního a kontrolního ústavu zemědělského, Agrární komory České republiky, Zemědělského svazu České republiky. Ze zahraničních hostů jsme přivítali předsedu sekce ovocnářů COPA –COGECA  L. Vanoirbeeka a W. Guerru z Výzkumného centra v Laimburgu.
Hlavním tématem letošního ročníku bylo sucho a klimatická změna a dalším neméně důležitým tématem byla problematika reziduí pesticidů v ovoci a vize do budoucnosti v prodeji ovoce. V další odborné části získali účastníci nové poznatky z problematiky diagnostiky patogenů, invazních škůdců ovocných plodin a pěstování třešní v polopouštních podmínkách, novinky v ochraně jádrovin.Byly představeny možnosti pojištění úrody v ovocných sadech.
Celkem se zúčastnilo konference 398 lidí, především z řad ovocnářů a zpracovatelů ovoce. Zájem o tuto akci nás těší a ukazuje, že zvolená témata jsou odbornou veřejnosti vyhledávaná. S poděkováním všem účastníkům a pořadatelům, se těšíme na setkání na 64. Ovocnářských dnech 19.-20. 1.2021.

Kalendář akcí


Třešňový den - Německo - Pilnitz

25.06.2024

Dne 25. 6. 2024 se koná tradiční Třešňový den, který se letos koná v německém Pilnitzu u Drážďan. Celý článek...

Základní informace o VŠUO


VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. se zabývá výzkumem problematiky ovocnářství a šlechtěním ovocných plodin kontinuálně téměř sedm desetiletí. Výzkumná činnost ústavu se prakticky týká všech ovocných plodin, které se pěstují na území České republiky jako tržní kultury. V rámci řešení výzkumných projektů podporovaných různými poskytovateli (MZe/ NAZV, MŠMT, GAČR , MK , TAČR) vytváří téměř všechny typy výstupů definované Metodikami hodnocení výsledků výzkumné organizace a předávané do Rejstříku informací výsledků. Jedná se jak o výsledky publikačního charakteru, tak i o výsledky aplikované. Výzkumní a vědečtí pracovníci publikují výsledky výzkumu v impaktovaných, recenzovaných, ale i dalších odborných a populárních časopisech Organizace vydává již  60 let Vědecké práce ovocnářské. Časopis uveřejňuje původní vědecké práce z odvětví ovocnářství. Je recenzovaným časopisem zařazeným do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných časopisů (periodik) vydávaných v České republice. Je citován v CA B Abstracts/Horticultural Science Abstracts, Plant Breeding Abstracts, AGRIS.
K úspěšně komercializovaným výsledkům patří právně chráněné odrůdy, dosud bylo přihlášeno a registrováno téměř 85 odrůd jednotlivých ovocných druhů, další odrůdy procházejí registračním řízením. Řadě odrůd byla udělena ochrana práv v ČR a následně i v Evropské unii. Zejména o odrůdy třešní je ve světě velký zájem, dvěma odrůdám byl udělen US Plant Patent. Dále bylo ve VŠÚO Holovousy za poslední pětileté období zrealizováno několik výsledků v oblasti poloprovozu a ověřených technologií smluvně předaných uživateli. Významnou složku transferu výsledků výzkumu do praxe představují pěstitelské metodiky, které jsou předávány uživatelům - profesním pěstitelům ovoce. 

Jednatelé společnosti 
Ing. Tomáš Zmeškal
Ing. Jaroslav Vácha
 

Společníci
Ing. Jan Blažek, CS c.
Ing. Josef Kosina, CS c.
Ing. Václav Ludvík
Ing. František Paprštein, CS c.
Jaroslav Muška
Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s.
 

Dozorčí rada společnosti
Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Ing. Roman Chaloupka

VSUO