DRUHÝ POLOČAS NCK ZAHÁJEN



DRUHÝ POLOČAS NCK  ZAHÁJEN

Publikováno: 18.02.2021



DRUHÝ POLOČAS NCK BIOTECHNOLOGICKÉ CENTRUM PRO GENOTYPOVÁNÍ ROSTLIN ÚSPĚŠNĚ ZAHÁJEN
Na první dva roky řešení navazuje prodloužení – výzkumní pracovníci a šlechtitelé pokračují dál na vývoji inovativních nástrojů pro dlouhodobě udržitelnou a efektivní zemědělskou produkci.
Na prvním on-line setkání v letošním roce konaném 16. února 2021 představili koordinátoři všech dílčích projektů své plány na tento rok a zahájili přípravy genetických analýz a polních experimentů, V úvodu setkání vystoupila pověřená konzultantka a členka předsednictva TAČR, která poděkovala za dosavadní práci a popřála hodně úspěchu v dalších letech řešení.
Ve druhé části jednání vystoupili členové Rady NCK. Všichni se pochvalně vyjádřili ke splnění všech výsledků v prvních dvou letech řešení, a to i ve ztížených podmínkách souvisejících s nutností sociální izolace pandemie COVID-19.
NCK Bioetechnologické centrum pro genotypování rostlin přináší zemědělské praxi nové nástroje založené na využití nových dostupných a povolených technik úpravy genů a genového inženýrství, což je oblast, kterou podle studie Mc Kinsley Global Instittute1 pandemie COVID-19 více zviditelnila a ukázala její význam pro dlouhodobě udržitelný rozvoj, neboť umožňují přesnější a úspornější produkci. Podle slov hlavního řešitele doktora Nedělníka: „Nedělejme si iluze, že bude možné ochranu rostlin řešit pouze biologicky. Nicméně zdravé a odolné rostliny jsou začátek pro snižování pesticidů tak, jak to vyžadují Evropské strategie.“





Základní informace o VŠUO


VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. se zabývá výzkumem problematiky ovocnářství a šlechtěním ovocných plodin kontinuálně téměř sedm desetiletí. Výzkumná činnost ústavu se prakticky týká všech ovocných plodin, které se pěstují na území České republiky jako tržní kultury. V rámci řešení výzkumných projektů podporovaných různými poskytovateli (MZe/ NAZV, MŠMT, GAČR , MK , TAČR) vytváří téměř všechny typy výstupů definované Metodikami hodnocení výsledků výzkumné organizace a předávané do Rejstříku informací výsledků. Jedná se jak o výsledky publikačního charakteru, tak i o výsledky aplikované. Výzkumní a vědečtí pracovníci publikují výsledky výzkumu v impaktovaných, recenzovaných, ale i dalších odborných a populárních časopisech Organizace vydává již  60 let Vědecké práce ovocnářské. Časopis uveřejňuje původní vědecké práce z odvětví ovocnářství. Je recenzovaným časopisem zařazeným do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných časopisů (periodik) vydávaných v České republice. Je citován v CA B Abstracts/Horticultural Science Abstracts, Plant Breeding Abstracts, AGRIS.
K úspěšně komercializovaným výsledkům patří právně chráněné odrůdy, dosud bylo přihlášeno a registrováno téměř 85 odrůd jednotlivých ovocných druhů, další odrůdy procházejí registračním řízením. Řadě odrůd byla udělena ochrana práv v ČR a následně i v Evropské unii. Zejména o odrůdy třešní je ve světě velký zájem, dvěma odrůdám byl udělen US Plant Patent. Dále bylo ve VŠÚO Holovousy za poslední pětileté období zrealizováno několik výsledků v oblasti poloprovozu a ověřených technologií smluvně předaných uživateli. Významnou složku transferu výsledků výzkumu do praxe představují pěstitelské metodiky, které jsou předávány uživatelům - profesním pěstitelům ovoce. 

Jednatelé společnosti 
Ing. Tomáš Zmeškal
Ing. Jaroslav Vácha
 

Společníci
Ing. Jan Blažek, CS c.
Ing. Josef Kosina, CS c.
Ing. Václav Ludvík
Ing. František Paprštein, CS c.
Jaroslav Muška
Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s.
 

Dozorčí rada společnosti
Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Ing. Roman Chaloupka

VSUO